News

Web2 Şirketleri Web3’ü Kucaklamak İçin Sıcaklıkla Karşılıyor

single-image

Birkaç büyük Web2 firması, kriptoyu benimsemeye geçerek kullanıcılarını kızdırdı.

Son aylarda, birkaç büyük şirket Web3’ü keşfetme planlarını açıklayarak tepkilere yol açtı. Çoğu durumda, eleştirmenler Bitcoin madenciliği, NFT’ler ve diğer kripto para birimlerinin sözde çevresel etkisinden şikayet ediyor. 

Web3 Planları İçin Ateş Altındaki Şirketler

Kripto hızla büyüyor ve geleneksel şirketler de dahil olmak istiyor. Ancak bundan herkes memnun değil.

Blok zinciri tabanlı ademi merkeziyetçi İnternet (kripto para meraklılarının “Web3” olarak adlandırdığı bir alan) kavramı ana akım bilincine doğru ilerlerken, İnternet’in ikinci aşamasında başarılı olan birçok sözde “Web2” firması yeni yollar keşfetmeye başladı. kripto çetesine katılın. Bununla birlikte, geçen yıl boyunca, birkaç önemli Web2 firması, teknolojiyi benimsemek için çaba sarf ettikleri için kullanıcılardan gelen tepkiyle karşı karşıya kaldı. Bazı durumlarda, sadece blok zincirini tartışmak, şiddetli eleştirileri kışkırtmak için yeterli olmuştur. 

Günümüzün en gürültülü kripto eleştirmenleri, sektörün çevresel etkisini sıklıkla onaylamadıklarını ifade ediyor. Temel sorun , Bitcoin ve Ethereum gibi blok zincirler tarafından kullanılan bir işlem doğrulama sistemi olan Proof-of-Work madenciliği ile ilgilidir. Proof-of-Work, devasa hesaplama kaynaklarına dayanır; Cambridge Alternatif Finans Merkezi , Bitcoin ağının Norveç ve Ukrayna gibi ülkelerden daha fazla elektrik kullandığını tahmin ediyor . Bitcoin madenciliği de yenilenebilir enerji kullanmaya doğru ilerlerken, çevre sorunu tepkilere neden oldu ve benimsemenin önünde büyük bir engel haline geldi. Teknolojiyi benimsemek isteyen birkaç firma, konuyla ilgili ellerini zorladı.

Tartışmayı alevlendiren sadece çevre sorunu değil. Bazı Web3 karşıtları, alanı bir Ponzi planına benzeterek, ortaya çıkan varlık sınıfının değişken – ve genellikle oldukça spekülatif – doğasına saldırıyor. Bu özellikte, yalnızca kullanıcılardan yoğun bir geri tepme almak için büyük şirketlerin kriptoya geçiş ilan ettiği en dikkate değer olaylardan bazılarını inceliyoruz.

anlaşmazlık

Discord, 150 milyondan fazla aylık aktif kullanıcısıyla dünyanın en popüler oyun sohbet hizmetidir. Kasım ayında, firmanın kurucusu ve CEO’su Jason Citron , şirketin Ethereum’u entegre etmeyi planladığını ima eden bir ekran görüntüsü yayınladığında tartışmalarla karşı karşıya kaldı. Bu hareket, kullanıcıların doğrudan platform üzerinden kripto ve NFT işlemleri yapmasına izin verecek.

Discord’un topluluk üyelerinin çoğu, Citron’un güncellemesinden memnun değildi ve hareketi eleştirmek için Twitter ve Reddit’e gitti. Eleştirmenler, Ethereum’un elektrik kullanımıyla ilgili iddiaları defalarca dile getirdiler ve NFT’lere yasadışı bir Ponzi şeması olarak atıfta bulundular. Discord’un destek sayfasında , kızgın kullanıcılar, Discord’un herhangi bir planla devam etmesi durumunda ücretli üyelik planlarını iptal etmekle tehdit eden yorumlar yayınladı. Birkaç gün sonra Citron tepkilere boyun eğdi ve firmanın kripto planlarını beklemeye alacağını açıkladı. Bu, NFT’lerle ilgili şikayetlerde bulunmaya devam eden eleştirmenleri ikna etmeye yetmedi.

Ubisoft

Aralık ayında, Fransız oyun yayıncısı Ubisoft, oyuncuların “Rakamlar” olarak bilinen NFT’leri kazanmasını sağlayan Quartz adlı blok zinciri tabanlı bir ürünü duyurduktan sonra hayranlarından ve çalışanlarından bir tepkiyle karşı karşıya kaldı. 

BikiniBodhi takma adı altında bir yayıncı , Ubisoft’un 7 Aralık’ta yeni ürünü duyuran tweetine yanıt olarak ” Hayır, bu boku al, çöpe at ve bir daha asla bu aptalca fikri düşünme” dedi. Binlerce kişi Ubisoft’un oyun NFT’lerini benimseme kararını eleştiren BikiniBodhi’ye katıldı. Ayrıca bir Fransız sendikası , blok zincirini “işe yaramaz, maliyetli, ekolojik olarak çileden çıkaran teknoloji” olarak nitelendirerek planları alenen kınadı .

Ubisoft , faaliyetlerinin enerji açısından verimli olacağını açıklayarak yine de Quartz’ı piyasaya sürmeye devam etti . Ubisoft, hem Bitcoin hem de Ethereum’a kıyasla çok daha küçük karbon ayak izine sahip bir Proof-of-Stake blok zinciri olan Tezos’ta NFT yayınlamayı seçti.

Mozilla

Popüler Firefox web tarayıcısını çalıştıran kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Mozilla Foundation, BitPay ile ortaklaşa kripto para bağışlarını kabul etmeye başlayacağını duyurduğunda tepki aldı. Gönderi, 1999’da şirketten ayrılan Mozilla’nın kurucu ekip üyesi Jamie Zawinski’den sert eleştiriler aldı. Mozilla’nın kripto bağış tweetine küçümseyici bir yanıtta Zawinski, projenin “gezegeni yakan Ponzi ile ortak olma kararından son derece utanması gerektiğini söyledi. dolandırıcılar. İlgili Twit

Yüzlerce sosyal medya yorumcusu, Mozilla’nın iklim krizine katkıda bulunduğunu iddia ederek kripto bağışlarını kabul etme girişimini kınadıkça Mozilla’ya yönelik tepki büyüdü. Kriptoyu benimsemenin iklim taahhütleriyle tutarsız olduğundan şikayet ettiler ve ekipten planlarını iptal etmesini istediler. Baskı altında, Mozilla geri adım attı ve “kripto bağışlarıyla ilgili mevcut politikamızın [kendi] iklim hedefleriyle uyuşup uyuşmadığını ve nasıl uyuştuğunu gözden geçirdiğini” belirten bir yanıt yayınladı. Kripto bağışlarına ara verildi. 

Kickstarter

Popüler kitle fonlaması platformu Kickstarter , mobil merkezli bir Katman 1 blok zinciri olan Celo üzerine inşa edileceğini duyurduğunda birçok kullanıcısını kızdırdı. topluluk, mobil merkezli bir halka açık blok zinciri olan Celo üzerine inşa etmeyi seçti. Kickstarter ekibi, Celo üzerinde merkezi olmayan bir finansman modeli oluşturmak istediğini söyledi.

Ekip, bir blok zinciri protokolünün, insanlar para toplarken aracılara güvenme ihtiyacını ortadan kaldıracağını söyledi. Kullanıcılar, güncellemenin çevreye zarar verdiğini iddia ederek geri adım attı. Buna karşılık, Kickstarter planlarına geri döndü . Bir duyuruda “Siz olmadan Kickstarter’da değişiklik yapmayacağız” ifadesi yer aldı.

Web3’ü Kucaklayan Şirketlerin Geleceği

Web3, merkezi web uygulamalarından daha güvenilir ve izinsiz modellere büyük bir geçiş hayal ediyor. Web3 uygulamaları, jeton odaklı teşvikler kullanarak sistemlerini merkezden uzaklaştırabilir ve herkesin erişebileceği açık kaynaklı protokoller oluşturabilir. Bununla birlikte, birçok Web2 kullanıcısı, blok zinciri teknolojisinin çevresel etkisi konusunda uyarıda bulunarak Web3’ün faydaları konusunda ikna olmadı.  

Proof-of-Work blok zincirlerini çevreleyen çevresel kaygılar geçerli olsa da, eleştirmenler genellikle Proof-of-Stake blok zincirlerinin çok daha enerji verimli olduğunu kabul etmekte başarısız oluyorlar. Ethereum şu anda en çok kullanılan blok zinciri ve NFT alanının evidir, ancak yine de bir İş Kanıtı konsensüs mekanizması kullanır. Ağ yakında %99,9 daha enerji verimli hale getireceği tahmin edilen Proof-of-Stake ile birleşecek. Hareketin kripto eleştirmenleri tarafından nasıl karşılanacağı henüz belli değil. 

Kripto henüz gerçek bir kitlesel kabul görmemiş olsa da, birçok şüpheci var. Bu, teknolojiyi benimsemek ve yeni kullanıcılar oluşturmak isteyen geleneksel şirketler için bir zorluk teşkil ediyor. Ancak blockchain, ilk ortaya çıktığında değersiz olarak algılanan ilk teknoloji değil. Çoğu kişi, 90’lı yıllarda ilgi görmeye başladığında İnternet’in değerini sorguladı ve günümüzde şirketler faaliyet göstermek için web sitelerine ve sosyal medya kanallarına güveniyor. Kripto yapmak istediği şeyi başarırsa, aynı şirketlerin yakında blok zinciri ve Web3’ü de benimsemesi gerekecek.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like