News

Wikipedia Kripto Bağışlarını Yasaklıyor

single-image

Wikipedia ve diğer Wikimedia projelerinin arkasındaki kar amacı gütmeyen Wikimedia Vakfı, katkıda bulunan Molly White tarafından yapılan yakın tarihli bir duyuruya göre kripto para birimi bağışlarını durdurdu.

Karar, topluluktan alınan geri bildirimlere göre verildi.

Vakıf, bağışları “mümkün olduğunca basit ve kapsayıcı” hale getirmek için Temmuz 2014’te Bitcoin’i kabul etmeye başladı. BitPay’e geçmeden önce işlemleri işlemek için başlangıçta Coinbase borsasına güveniyordu. Kuruluş ayrıca mevcut kripto para birimleri listesine Ethereum ve Bitcoin Cash’i ekledi.  

Wikipedia editörleri ezici bir çoğunlukla bu ayın başlarında kripto para birimi bağışlarının askıya alınması lehinde oy kullandı. White tarafından sunulan teklif, en büyük iki iş kanıtı kripto para birimi olan Bitcoin ve Ethereum’un vakfın çevresel sürdürülebilirlik hedefleri için bir tehdit oluşturduğunu savunuyor. En büyük kripto para birimi yılda 204,5 terawatt-saat elektrik tüketiyor.   

Teklif ayrıca, son derece riskli yatırımları onaylamanın vakıf için itibar riskleri oluşturduğunu iddia etti.

Kripto para birimi bağışları, 2021’deki toplam katkıların yalnızca %0,08’ini oluşturuyordu, bu nedenle yasağın vakfı anlamlı bir şekilde etkilememesinin nedeni de bu. Yine de, görünüşe göre gelecekte kripto para birimi bağışlarına başka bir şans vermek için kapıyı açık bıraktı ve “bu sorunu izlemeye devam edeceğini” ekledi.

 Şiddetli tepkiler nedeniyle 2022’nin başlarında kripto bağışlarını askıya alan Mozilla Vakfı, Nisan ayında yeniden başlatmaya karar verdi. Ancak, yalnızca çevre dostu hisse kanıtı kripto para birimlerini kabul edecek, bu da Mozilla kullanıcılarının Bitcoin bağışlayamayacağı anlamına geliyor.

Şubat ayında, bir İngiliz hayvan koruma örgütü, iklimle ilgili endişeler nedeniyle artık kripto para birimlerini kabul etmeyeceğini duyurdu.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like