News

Yeni iPhone özelliği Bitcoin ‘dokun ve öde’ işlemlerini etkinleştirecek

single-image

Apple Pay kullanıcıları, yakında bir dizi popüler mağaza ve hizmette Bitcoin ( BTC ) ve diğer kripto para birimi alımlarını yapmak için iPhone’un Dokun ve Öde işlevini kullanabilecekler .

Apple (NASDAQ: AAPL ) , akıllı telefonunu esasen şirketler ve tüccarlar için bir satış noktası cihazına dönüştüren yeni özelliği 8 Şubat’ta dahil etmeyi planladığını açıkladı . Yakın alan iletişimi (NFC) kullanımıyla, iPhone sahibi işletmeler, mobil cihazlarını bir satış noktası makinesi olarak kullanarak temassız ödemeleri kabul edebilir.

Apple yaptığı açıklamada, Tap to Pay özelliğinin kısa süre içinde kullanıma sunulacağını ve desteği “Apple Pay, temassız kredi ve banka kartları ve diğer dijital cüzdanlara” genişleteceğini söyledi. 

Apple CEO’su Tim Cook şunları söyledi:

“Milyonlarca küçük işletmenin doğrudan iPhone’larından temassız ödemeleri kabul etmesinin harika bir yolu olan iPhone’da Tap to Pay’i tanıttık. Kolay, güvenli ve bu yıl içinde çıkacak.”

Esasen, Coinbase Card , Crypto.com Visa Card veya benzer bir ödeme kartı kullanan müşteriler, Apple’ın bu tür işlemlerin önüne doğrudan bir engel koymaması koşuluyla, Tap to Pay aracılığıyla ödeme yapmak için kripto para birimlerini kullanabilecektir. .

İş ortağı olarak seçilen şerit

Apple’ın, geçen yıl Kanadalı e-ticaret devi Shopify’dan (NYSE: SHOP ) 350 milyon doların üzerinde yatırım alan iPhone’un Tap to Pay özelliği için ilk ortağı olarak ödeme platformu Stripe’ı seçtiğini belirtmekte fayda var .

Ancak Apple, Stripe’in ödemeleri etkinleştirecek tek platform olmayacağından da bahsetti:

“Stripe, bu bahar Shopify Point of Sale uygulaması da dahil olmak üzere kurumsal müşterilerine iPhone’da Tap to Pay sunan ilk ödeme platformu olacak. Ek ödeme platformları ve uygulamaları bu yıl içinde takip edecek.”

Özellikle, kripto para borsası Coinbase, Ağustos 2021’de Apple Pay ve Google Pay ile birleşerek müşterilerin kendi sitesinde kendi ödeme yöntemlerini kullanarak kripto para satın almalarını sağladı.

Bitcoin büyük olasılıkla doğrudan mal ve hizmet satın alımları için kabul edilmeyecek olsa da, Apple Pay, işlemi tamamlamak için kullanıcının kripto para birimini, tüccarın satış noktası cihazının ihtiyaç duyduğu dolar miktarına çevirecektir. 

Apple CEO’su Kasım ayında kişisel kripto satın alımını açıkladı

Kasım 2021’de Apple CEO’su Tim Cook, “çeşitlendirilmiş bir portföyün parçası” olarak kişisel kripto para satın aldığını açıklarken, aynı zamanda şirketin ürünleri için bir ödeme şekli olarak kripto para birimini kullanmak gibi bir niyetinin olmadığını belirtti. 

O sırada, Microstrategy CEO’su Michael Saylor, Cook’un, Apple’ın Bitcoin’e desteğini eklemesi halinde hissedarlara en az bir trilyon dolar değerinde olabileceği yönündeki açıklamalarına yanıt olarak tweet attı :

“Apple, iPhone’a Bitcoin desteği ekleseydi ve hazinelerini bir Bitcoin Standardına dönüştürseydi, hissedarlarına en az bir trilyon dolar değerinde olurdu.”

Apple, Dokun ve Öde işlevini Apple Mağazalarında, iPhone XS ve sonraki modellerde kullanılabilir hale getirmeyi amaçlıyor.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like